
Projekt IVANA BAKAL – VIZUALNO KAZALIŠTE realiziran je u sklopu programa Digitalne prilagodbe i kreiranja novih kulturnih i edukativnih sadržaja Ministarstva kulture i medija.
Nastavak je dugogodišnjeg umjetničkog i znanstvenog istraživanja umjetnice koje je doktorirala u umjetničkom području na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu − slikarstvo, naslovom disertacije Kazališni kostim između instalacije, performansa i objekta – vizualno kazalište.
Projekt podrazumijeva kreiranje novih kulturnih i edukativnih sadržaja te program digitalne prilagodbe i prijenosa postojećih umjetničkih sadržaja u novo digitalno okruženje.
Cilj projekta je istraživanje vizualne umjetnosti, odnosno kostimografije vizualnog kazališta s jedne strane, te utjecaja slikara/kostimografa na oblike tog kazališta s druge strane, što dosad nije detaljnije obrađeno. Jedna je od temeljnih zadaća pokazati neizostavnost kostimografskoga udjela u kreiranju slike kao dramaturgije predstave/performansa vizualnog kazališta i povezivanje kostimografije i umjetnosti multimedije u konceptualnom smislu te uočavanje i definiranje novih mogućnosti likovnoga sraza slikara/kostimografa i glumca u vizualnom kazalištu. Želi se naglasiti i interdisciplinarno i multimedijalno u vizualnom kazalištu te problematizirati mogućnost(i) preobrazbe slikara/kostimografa u multimedijalnog umjetnika (likovnog umjetnika kao dramaturga i redatelja predstave), posebice u kontekstu prinosa slikarstva/kostimografije gradnji dramaturgije predstave i kompletne inscenacije predstave te u kontekstu ideje o slikaru/kostimografu kao društvenom kiparu ili u – vizualnom kazalištu – dramaturškom kiparu (na temelju parafraze ideje Josepha Beuysa o društvenoj skulpturi). Ovim projektom se autorica predstavlja kao autorica likovnog i performativnog udjela uz umjetničke suradnike. Put istraživanja i pomicanja umjetničkih okvira slikara/kostimografa je nešto čemu treba težiti. Povijest je pokazala da tako nastaju nove umjetničke vrijednosti i novi pravci.
Svojim radom istraživanja u formi izložbe-performansa kostima i znanstvenom djelu autorica nastoji pridonijeti istraživanju vizualno-likovnih komponenti u kazalištu i suvremenoj likovnoj umjetnosti uopće.
Autorica u svom projektu IVANA BAKAL – VIZUALNO KAZALIŠTE stvara dva nova performativna sadržaja u formi art video filmova i umjetničkih fotografija. Time je polazište u likovnosti autorice (instalacijama/kostimima i lutkama) koji se oživljavaju u performativnoj igri u izvedbi plesačice suvremenog plesa Sanje Kocon Vranješ , digitaliziraju kamerom umjetnika Tomislava Marića, te grafički oblikuju i prenose putem internetskih portala, društvenih mreža i aplikacija uz autore Vedrana Sadića i Antonija Dolića. Autor glazbe je Stanko Južbašić s kojim autorica projekta uspješno surađuje više decenija.
U projektu realiziranom 2022. IVANA BAKAL – VIZUALNO KAZALIŠTE 02, osmišljava novi virtualni projekt koji se sastoji od sedam kostimskih instalacija radova/instalacija/kostima koji se oživljavaju u dva plesna performansa, odnosno dva art videa. Projektom se propituje suodnos likovnog i performativnog. Radovi/instalacije su realizirani od tekstilnih materijala, žica, papira, kartona, plastike i šiblja te su zamišljeni kao materijalni spomenici ženske borbe kroz povijest. Kroz performativni dio autorica surađuje sa plesnom umjetnicom koja „oživljava“ kostime. Time se kostimi/instalacije tretiraju kao figure kojima služe performeri i daju im dušu, suprotno od tradicionalnog kazališnog procesa u kojemu je dramski predložak inspiracija za oblikovanje kostima. Radovi se postavljaju u vanjske i unutarnje prostore u formi performansa. Na web stranici projekta prezentiran je i klasični kostimografski opus umjetnice realiziran u kazalištu, kao i posve nova umjetnička djela nastala za ovaj projekt.
U provedbi programa s autoricom kostima/instalacija i koncepta Ivanom Bakal surađuju: fotograf i autor pokretnih slika te art filma odnosno digitalnoga prijenosa Tomislav Marić, skladatelj Stanko Juzbašić, te medijatorica – plesna umjetnica koja oživljava kostime/instalacije i udahnjuje im život. U projektu sudjeluju stručnim tekstovima povjesničarka umjetnosti Iva Körbler, samostalna umjetnica te teatrologinja Martina Petranović, viša znanstvena suradnica – Odsjeka za povijest hrvatskog kazališta HAZU.