Dr. art. IVANA BAKAL kostimografkinja i vizualna umjetnica, profesionalno radi od 1986. godine. 2010. magistrala na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu diplomskom studiju kostimografije, a 2015. godine stekla  titulu doktorice umjetnosti  radom  Kazališni kostim između performansa, instalacij i objekta – vizualno kazalište na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu pod mentorstvom Z. Kauzlarić Atača i dr.sc. Martine Petranović.  Autorica je više od stotinu kostimografija, nekoliko scenografija,  autorica je  velikih strukovnih projekata. Izlaže na samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i svijetu, dizajnera odjevne  i tekstilne predmete. Autorica je i urednica monografija o hrvatskoj scenografiji i kostimografiji. Predsjednica je ULUPUH-a i Sekcije za kazališnu i filmsku umjetnost. Članica je i Sekcije za tekstilno stvaralaštvo ULUPUH-a. Vanjski je suradnik – docent na Diplomskom studiju kostimografije TTF-a. Članica je HZSU-a i HULU. Dobitnica je više nagrada.

Suradnici

TOMISLAV MARIĆ radi kao fotograf više od 20 godina u nekoliko područija profesionalne fotografije, uža specijalnost mu je produkt  i portretna fotografija. Radio je sa kreativnim/art direktorima iz svih značajnijih reklamnih agencija u Hrvatskoj: McCann Erickson, Imago BBDO, JWT, New Moment, Nexus, Publicis, a u zadnje vrijeme sve više u inozemstvu. Editorijale je radio za poznate domaće i strane magazine kao što su Insider, Klik, Playboy, Elle Decoration, Gala Style. Dobitnik je značajnih međunarodnih nagrada: Cannes, Gold Lion 2009., kampanja: “Check Them”, McCann Erickson; Grand Prix MIAF (Moscow International Advertising Festival) 2000. kampanja: No Milk Today-Heineken. Lowe Digitel; Grand Prix MIAF (Moscow International Advertising Festival) 2003. kampanja: “Restaurant Blu – squid, fish, shell”, Lowe Digitel; Golden apple in print category. Samostalni je umjetnik, član HZSU-a.

ANTONIO DOLIĆ diplomirao na Studiju dizajna tekstila i odjeće pri Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Po završetku studija počeo raditi kao grafički dizajner. Kao dizajner i art direktor radio u nekoliko studija i agencija – Handesign, Leo Burnett, Futura DDB, Lowe Digitel. Od početka profesionalnog djelovanja do danas autor je mnogih vizualnih identiteta, reklamnih kampanja, godišnjih izvješća, ambalaža, časopisa, knjiga, plakata te dobitnik domaćih i međunarodnih priznanja. Od 2003. vodi vlastiti studio (restart) za dizajn i vizualne komunikacije. Član je  ULUPUH –a i HDD-a. Nagrade / priznanja / izložbe: 55 Zagrebački salon umjetnosti /  Izložbe hrvatskog dizajna / BIO – Bienale industrijskog oblikovanja Ljubljana / FESTO – dobitnik Grand Prixa te više puta dobitnik zlatnih, srebrnih i brončanih zvona / MIAF (Moscow International Advertising Festival) Silver Bell / OUTWARD Najbolji megaboard godine i dva puta finalist / Prva nagrada na natječaju za vizualni identitet Hrvatske poštanske banke / Specijalno priznanje za dizajn ambalaže „Karlovačko pivo“/ najbolji web u turizmu za Grad Daruvar, Najbolji kazališni plakat „Ljudski glas“ Zagrebačkog kazališta mladih na trijenalnom Festivalu glumca, selekcija plakata u Europskom parlamentu u Bruxellesu na izložbi „In a Nutshell“ povodom predsjedanja Republike Hrvatske Europskom unijom, organizacija i selekcija studenskih radova izložbe ZGRAF 13, vizualni identitet 55. Zagrebačkog salona…

VEDRAN SADIĆ, radi kao ‘freelance’ web dizajner i developer više od 15 godina. 

SANJA KOCON VRANJEŠ, samostalna je umjetnica i profesionalni plesač suvremenog plesa. Članica je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika (HZSU) i Dance and the Child Internationala (DaCi). Umjetnička je voditeljica Plesnog studija “OPS” i aktivan član Ansambla suvremenog plesa “VEM”,Vesne Mimice. Vanjska je suradnica HRT-a. Sudjelovala je  u 30-ak profesionalnih plesnih predstava, te potpisuje tri autorska djela, sudjelovala je na brojnim natjecanjima, te raznim festivalima,  radionicama i seminarima u Hrvatskoj i inozemstvu.

MIRA MUHOBERAC, umjetnica i znanstvenica, sveučilišna nastavnica, diplomirana dramaturginja (Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu), diplomirana komparatistica književnosti i diplomirana kroatistica (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), sa završenim poslijediplomskim studijem iz teorije književnosti i doktorskim studijem iz hrvatske kulture, dramaturgije i teatrologije na Sveučilištu u Zagrebu i Karlovu sveučilištu u Pragu.  Djeluje kao slobodna samostalna umjetnica (dramaturgija, režija, kazališna kritika), samostalna znanstvenica i spisateljica (teatrologija, kroatistika, komparatistika, književnost), profesorica i predavačica.

STANKO JUZBAŠIĆ, kompozitor

O skladbama Stanka Juzbašića:

Ljubav (1988) je glazba neverbalne scene Sedmog dana u predstavi Borisa Bakala i Stanka Juzbašića «Bijeli šum, kao da…». Svira se i igra u sedmerodobnom taktu, a horizontalna glazbena kretanja gravitiraju ka dominantnom septakordu na tonu C.

Kaddisch za mrtve (1991) je nastupa glazba predstave Bossa Nova u režiji Borisa Bakala. Melodiju na tradicionalnu hebrejsku molitvu napisao je Maurice Ravel. a reharmonizirao i instrumentirao Stanko Juzbašić. Željeli smo tematizirati osjećaj kako je trenutak rođenja ujedno i početak odbrojavanja koje vodi u smrt. Bariton: Josip Lešaja.

Igra školice (1991) iz iste predstave tematizira odrastanje, protjecanje vremena, spoznavanje, vraćanje igri i izlasku iz nje.

Skladba Derviši (1991) nadahnuta je slikom plesno spiritualnog rituala derviša koji se vrte u krug, ali se uzdržava od ilustrativno etnografsko dokumentarističkih pokušaja tumačenja, već gradi poticaj za neki novi oblik scenskog kretanja i doživljavanja.

Varijacija na Griegovu temu / Disidentni valcer / Isadora (2015) nastala je na poticaj, istraživanje i promišljanje Katje Šimunić o umjetničkom susretu Antuna Gustava Matoša i Isadore Duncan u Parizu. Ovo je radni snimak, a iz cijele ideje razvio se scensko radiofonijski projekt «Zvučna gesta».

MARTINA PETRANOVIĆ, teatrologinja, diplomirala je komparativnu književnost i anglistiku (2000.) te dodatni studij teatrologije (2000.) na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje je i doktorirala temom o povijesti hrvatske kostimografije (2010.). Od 2001. zaposlena je u Odsjeku za povijest hrvatskoga kazališta Zavoda za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, najprije kao znanstvena novakinja, a potom kao znanstvena suradnica i viša znanstvena suradnica. Sudjelovala je na više domaćih i međunarodnih znanstvenih skupova u zemlji i inozemstvu i napisala nekoliko desetaka znanstvenih radova objavljenih u zbornicima skupova i časopisima. Autorica je stručnih radova, prikaza, recenzija i kritika, pogovora književnim djelima te većeg broja leksikografskih jedinica o hrvatskoj drami i kazalištu za niz domaćih i nekoliko međunarodnih izdanja. Recenzentica je znanstvenih radova i znanstvenih projekata u Hrvatskoj i izvan njezinih granica, članica je organizacijskih odbora znanstvenih skupova, povjerenstava za dodjelu nagrada i festivalskih vijeća. Od 2001. surađivala je na nekoliko znanstvenih i umjetničkih projekata u zemlji i inzemstvu. Autorica je i stručna suradnica više izložbi o kazalištu (Sto godina hrvatske scenografije i kostimografije – kostimografski dio, Kazalište po Krleži, Kostim u muzeju – kostimografkinja Vanda Pavelić Weinert, Naš Shakespeare, Kazalište i kulturna memorija – 50 godina Odsjeka za povijest hrvatskoga kazališta HAZU, Ljubav i otpor Ivane Popović – kostimografski dio, Tri desetljeća Krležinih dana u Osijeku). Urednica je (s Ivanom Bakal) biblioteke Kazališna likovnost u knjizi koju zajednički izdaju HAZU i ULUPUH. Kao gost predavač, mentor ili član povjerenstava surađivala je s nekoliko zagrebačkih fakulteta i umjetničkih akademija te je održala više javnih predavanja o hrvatskome kazalištu, poglavito o scenografiji i kostimografiji. Dugogodišnja je suradnica Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža.  Dobitnica je nekoliko strukovnih nagrada i priznanja, uključujući i Nagradu Marko Fotez (2016.).

IVA KÖRBLER, samostalna umjetnica, diplomirala povijest umjetnosti i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 2000-04. radi kao znanstvena novakinja u HAZU, a od 2005-09. na Institutu za povijest umjetnosti. Od 1995. u stručnim časopisima, novinama i tjednicima objavljuje likovne kritike, intervjue i tekstove s područja umjetnosti 20. stoljeća, moderne i suvremene arhitekture. Od 2001.-2004. urednica je za likovnu umjetnost, a od 2005.-2009. i za arhitekturu u časopisu Vijenac te pomoćnica urednice u časopisu Grafika (2003.-04.). Bila je pomoćna suradnica za likovnu umjetnost, arhitekturu i glazbu na Hrvatskom enciklopedijskom rječniku (Novi Liber, 2002).
Od 2011. ima status samostalne umjetnice i djeluje kao nezavisna kustosica, likovna kritičarka i urednica. Autorica je preko 300 izložbi suvremenih domaćih i stranih umjetnika te monografija: Zora Matić; Damir Tripar; Slobodan Vuličević – grupa autora;
Zdenka Pozaić – koautor Tonko Maroević; Marijana Muljević; Branko Kincl –
grupa autora; Anita Kontrec; Gordana Špoljar Andrašić; Luka Mjeda –
fotomonografija; Ana Guberina; Duško Šibl. Članica brojnih žirija za izbor radova i dodjelu
nagrada. Dobitnica je više nagrada. Članica je HZSU- a, ULUPUH- a i Međunarodnog
udruženja likovnih kritičara (AICA- e).

U projektu sudjeluje studentica Diplomskog studija kostimografije pri Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Lucija Agić, u sklopu kolegija Stručna praksa, pod mentorstvom doc. dr. art. Ivane Bakal.